תפריט נגישות

סמ"ר שחר ראובן מורן ז"ל

שחר מורן
בן 21 בנפלו
בן יעל ואברהם
נולד בעין אילה
בכ"ד באדר ב' תשל"ו, 26/3/1976
התגורר בעין איילה
התגייס ב-אפריל 1995
שרת בחיל השריון חט' 7, גד' 75
נפל בעת מילוי תפקידו
בכ"ג באדר ב' תשנ"ז, 1/4/1997
מקום נפילה: צומת כעביה
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: חיפה
הותיר: הורים, אחות - נטע ואח -אילון

קורות חיים

שחר נולד ב-26 למרץ 1976 ליעל ואבי מורן, במושב עין אילה שבחוף הכרמל, אח לנטע הבוגרת ב- 6 שנים ולאילון הקטן ב- 6 שנים. הוא היה תינוק בלונדיני, כחול עיניים, שמנמן וחייכן. למד בביה"ס האזורי בכרם מהר"ל, משם עבר לביה"ס "הראלי" בחיפה. בחטיבה העליונה עבר לביה"ס "ליאו-בק".

שחר היה ילד מאד סקרן, מעמיק ויסודי. הוא רצה להבין ולדעת הכל. ואומנם, היה תלמיד מעולה, גם אם לא התאמץ ללמוד. בביה"ס היסודי אמרה עליו מורתו שהוא כ- "בור סוד שאינו מאבד טיפה". הוא היה ילד חריף ושנון ועל שום כך פעמים מצאו בו המבוגרים בן שיחה. מגיל צעיר היה מאד עצמאי ועמד על דעתו.

ב- 1992, בשל הצטיינותו בלימודים, נבחר ונשלח לארה"ב מטעם ביה"ס וכנציג ישראל. שם שהה כפעיל בקהילה היהודית הרפורמית במשך שישה חודשים. מוזיקה, אומנות וספרים ליוו אותו בכל מקום. גם בצבא בכל רגע של פנאי, בטנק, באימונים או לפני השינה היו אתו הגיטרה והספרים אשר אהב. יחד עם זאת, אהב ספורט ובילויים, רכב על סוסים, שיחק כדורסל גלש על גלי הים, בילה במועדונים, ניגן בפסנתר ואח"כ בגיטרה. ביתו ואישיותו היו הכח המושך והמלכד את חבריו הרבים.

ב-3 באפריל 1995 התגייס שחר לצבא ובחר לשרת בשריון. את הטירונות עשה בצוקי עובדה. במחנה סיירים עבר מסלול מקצועי כטען קשר. הוא הוצב בחטיבה 7 גדוד 75 ולאחר סיום אימון צמ"פ נשלח לקורס מפקדי טנקים. בסיום הקורס הוצב כסמל מבצעים בגדוד. בהמשך הדריך באימון צמ"פ משם נשלח לקורס קצינים. שחר הדיח את עצמו לאחר 5 ימים, מתוך מגמה להדריך במחנה "סיירים" יחד עם חברו הטוב יוני. לאחר שהדיח את עצמו מהקורס הוצב כמט"ק בגדוד 75. במסגרת הגדוד יצא ללבנון והוצב עם טנק בודד במוצב חי"ר בגזרה המזרחית (בתקופת שהותו בלבנון אירע אסון המסוקים והגדוד איבד שבעה מלוחמיו).

באמצע מרץ 1997 ירד שחר מלבנון. בשיחת טלפון להוריו הרגיעם והודיע, כי הם יכולים להפסיק לדאוג משום שחזר לבסיסו ברמת הגולן. ב- 30 במרץ, ארבעה ימים לאחר יום הולדתו, בדרכו לבסיס מחופשת שבת, נפגע שחר אנושות בתאונת דרכים, ברכב צבאי נהוג ע"י קצין צה"ל. במשך יומיים שכב מחוסר הכרה ונפטר ב- 1 לאפריל 1997. בארנקו, עם רשיון הנהיגה היתה תעודת אמ"י המצווה על תרומת אבריו לכשיילך לעולמו.

מי חשב שיממש צוואה זו בגיל כה צעיר? בהספידו את שחר, אמר מפקדו: "בלבנון יחד עם הפלוגה, ביצעת תעסוקה קשה ומפרכת, ובה הצלחת להפגין יכולת מקצועית מהגבוהות שהכרתי". שחר, נער מופלא וברוך כשרונות, חי את חייו בקצב רצחני. רצה לטעום מהכל ולנצל כל רגע. תמיד היה עסוק, ותמיד מצא זמן לכל. הוא אהב לחיות, ועשה זאת בתעוזה ובמלוא חושיו. במקום התאונה, 500 מטר צפונית לכניסה לשמורת נחל יהודיה שברמת הגולן, הוצבה אנדרטה. בשמורת הנחל נבנה מצפור לזכרו ולזכר סמ"ר רועי טל מגבעת ברנר שניספה עימו.

הופק במערכת "גלעד-לזכרם", באמצעות חב' תבונה בע"מ (054-6700799)
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה